Energia Ekologia Efektywność
Proponujemy skutecznie rozwiązania w wykorzystaniu OZE

Słońce od miliardów lat produkuje ogromne ilości energii, która w postaci promieniowania słonecznego dociera do Ziemi. Dzięki technologiom jak np. panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne możemy przekształcać ją na energię elektryczną oraz cieplną.

Fotowoltaika

Jest to zjawisko wytwarzania prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Energia słoneczna jest przekształcona w prąd elektryczny dzięki ogniwom fotowoltaicznym, zbudowanym z kryształów krzem. Zestaw do pozyskiwania energii stanowi generator fotowoltaiczny zbudowany z określonej liczby ogniw oraz falownik, zamieniający prąd stały, uzyskany z ogniw w prąd zmienny, stosowany w gospodarstwach domowych. Energię uzyskaną w ten sposób można sprzedawać do sieci energetycznej lub magazynować. Ogniwa fotowoltaiczne dostarczają energię elektryczną przez cały rok. Ich wysoka sprawność, bezawaryjna, wieloletnia praca oraz łatwość montażu sprawiają, że są one bardzo interesującym przydomowym źródłem odnawialnej energii.

Kolektory słoneczne

Potocznie nazywane „solarami”- kolektory słoneczne, to jedno ze źródeł czystej energii pozyskiwanej ze słońca w celu zapewnienia ciepłej wody w instalacjach grzewczych. Instalacja działa na zasadzie obiegu zamkniętego. Część znajduje się na dachu, gdzie przepływający przez kolektory glikol, pobiera energię ze słońca. Następnie ogrzewa wodę w głównym zbiorniku. Ma to bezpośrednie przełożenie na zmniejszone zużycie paliwa w przypadku kotła grzewczego lub energii elektrycznej jeśli korzystamy z pompy ciepła. Instalacja solarna może przynieść widoczne oszczędności biorąc pod uwagę, że w przeciętnym gospodarstwie wydatki na ogrzanie wody użytkowej stanową ok. 15% rocznego zapotrzebowania na energię. Pozytywne zmiany będą zauważalne już w pierwszych miesiącach funkcjonowania instalacji solarnej, ponieważ właściwie zainstalowana, może ogrzać nawet 50 % zużywanej ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne są źródłem energii odnawialnej, które generuje najniższe koszty wytworzenia ciepła, a dodatkowo nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery, dzięki czemu wysoka efektywność ekonomiczna łączy się z pozytywnym wpływem na środowisko naturalne.